Media Gender Portrayal-BA
ŽENE NA DRUŠTVENIM MREŽAMA
Nedavna istraživanja[1] opet su pokazala da su žene vladarice društvenih mreža. Naime, žene češće, ali i na različite načine, koriste društvene mreže. 76% korisnika Facebooka su žene, a čak smo i u maloj prednosti na Twitteru. Korisnici Pinteresta su uglavnom žene (33%) u odnosu na 8% muškaraca. S druge strane, zabrinjava podatak da žene manje koriste LinkedIn koji je još…
Preporuke za medijsko izvještavanje o ženama
Novinarska etika je vrlo važna za izvještavanje u štampanim, elektronskim i online medijima. Novinarske smjernice i upute pomažu novinarima da njihovo izvještavanje bude tačno, istinito, provjereno iz nekoliko izvora i da ne sadrži nikakav oblik diskriminacije i pristranosti.
KAKO JE PRIKAZANA ŽENA U BOSANSKOHERCEGOVAČKIM MEDIJIMA
Žena će rijetko biti na naslovnici dnevnih tiskovina i rijetko će žena i teme o ženama biti u središtu glavnih vijesti na najčitanijim portalima. Tekstovi o ženama su najviše zastupljeni u rubrikama koje se posebno bave ženskom njegom i ljepotom, savjetima o modi i uljepšavanju. Tu se nalaze fotografije uljepšanih verzija koje promoviraju idealnu žensku ljepotu. Prema analizi pod nazivom…
Žene u politici
Prema podacima Agencije za statistiku, u Bosni i Hercegovini[1] je na zadnjem popisu stanovništva 2013. godine bilo 50.9% žena i 49.1% muškaraca. Prema rezultatima izbora iz 2014. godine, na izborima je izabrano 9% žena u parlamente i skupština , što je ispod europskog prosjeka koji iznosi od 22 do 25%.
Prisutnost žena u medijima u Bosni i Hercegovini
Prisutnost žena u bh. medijima Kratki pregled rezulata analize rodne zastupljenosti i predstavljanja žena u medijima u Bosni i Hercegovini Nažalost, prisutnost žena u medijima je vrlo mala s obzirom na medijske izvještaje o privredi, ekonomiji, poljoprivredi, zakonodavstvu. Broj žena u politici je znatno manji. Često se događa da žena bude fotografisana u izvještaju, a uopće nije spomenuta niti citirana.…